The Aylesbury & District League

The home of local football in Aylesbury & surrounding areas.

Welcome to the Home of the Aylesbury & District Football League (ADL)

Here you can find out everything you need to know about Saturday Football in Aylesbury and the Surrounding Area.

From Contacts, Committee, Fixtures, Results and Tables to Latest News and ongoing adverts and developments

 

 

County Cups

2017 -18 County Cup Draws

 

OXON INTERMEDIATE CUP 14th October

Freeland Reserve 5 Vs 2 Great Milton

Round 2

Tetsworth 5 Vs 4 Carteton Rangers

Round 3 09-12-17

Coombe Junior Sports Vs Tetsworth 

 

BEDFORDSHIRE COUNTY CUP 23rd September

FC Spandits 4 Vs 1 White Eagles

Round Two 21st October

FC Spandits 1 Vs 3 Bedford Albion Reserves

 

 HERTFORDSHIRE JUNIOR CUP 21st October

Tring Athletic A 5 Vs 1 Long Marston

 

Berks and Bucks Intermediate Cup Preliminary Round 09/9/2017  

Bucks Blue First 0 v 1 Aston Clinton Res

Bucks CC First 3 v 2 Prestwood

Elmhurst First 2 v 1 Long Crendon

Gold Hill 1 v 5 Ludgershall United First

Quainton First 1 v 6 Hazlemere Sports

Rivets FC First 1 v 2 Ayletico First

Wendover First 0 v 2 Aylesbury Dynamos First

Oving 1 Vs 3 FC Leisure

Wingrave (Saturday) First 1 v 4 Haddenham United First

 

Round Two 07th October

Penn & Tyler Res 2 Vs 1 Aylesbury Dynamos

Haddenham Utd 5 Vs 0 Ayletico

Elmhurst 2 Vs 1 New Zealand

Wooburn Ath 2 Vs 3 Bedgrove Dynamos

Hazlemere Sports 2 Vs 1 Bucks CC

AFC Amersham 3 Vs 4 APBS

Ludgershall Utd 0 Vs 1 Bedgrove Utd

 

Round Three 11th November

 Bedgrove Dynamos 1 Vs 2 Haddenham Utd 

Winslow Utd Res 4 Vs 1 Elmhurst

APBS Vs Holmer Green Development

Chalfont Wasps Res 2 Vs 1 Bedgrove Utd

 

Round Four 9th December

 

Olney Town Vs Haddenham Utd 

Delaford Colts Vs APBS 

 

Saturday Junior Cup  

Round One  23/9/2017  

Aylesbury Dyn Res 8 Vs 1 Marsh Gibbon Res

Rivets Sports Res 3 Vs 4 Wingrave Res

Aylesbury Raiders 6 Vs 1 Oving Res

Wendover Res 0 Vs 3 FC Tradesman

Bedgrove Wanderes 2 Vs 1 Bedgrove Dynamos Res

Long Crendon Res 1 Vs 4 Haddenham Utd Res

Bedgrove Utd Res 4 Vs 3 Lane End

Hambledon 2 Vs 1 Bucks Cc Res

Round Two  21/10/2017  

Aylesbury Dynamos 1 Vs 2 Waddesdon

Ludgershall Res 7 Vs 3 Bedgrove Utd Res

Wingrave Res 4 Vs 2 Aylesbury Raiders

FC Bierton 8 Vs 3 St Johns

Bedgrove Wanderers 1 Vs 4 FC Tradesman

Brill Utd 0 Vs 7 Haddenham Utd Res

 

Round Three  25/11/2017  

 Haddenham Utd Reserves 0 Vs 4 Hazlemere Sports Res

Wingrave Res 3 VS 5 FC Bierton 

Steeple Claydon 6 Vs 0 Ludgershall Utd Res

Stewkley Res 2 Vs 1 Waddesdon 

 

Round Four   20/01/2018

Iver Heath Village Vs FC Bierton

------------------------------------------------------------------------------------------------ 

2016 -17 County Cup Results

 

Berks and Bucks Intermediate Cup R1

New Bradwell St Peter 4 Vs 0 APBS

Marsh Gibbon0  Vs 10 Aylesbury Dynamos

Chalfont Wasps 2 Vs 3 Wendover

Long Crendon 3 Vs 0 MK Wanderers

Pond Park 3 Vs 1 Great Linford

 

Round Two 

Pond Park 2 Vs 5 New Bradwelll St Peter

Grendon 1 Vs 4 Haddenham Utd

Aylesbury Dynamos 4 Vs 0 Mursley Utd

Twyford Utd 2 Vs 3 Wendover

Long Crendon 1 Vs 3 Unite MK

 

Round Three

Haddenham Utd 4 Vs 7 New Bradwelll St Peter

Wendover Vs Pistone & Ivinghoe Utd

Aylesbury Dynamos 4 Vs 1 Unite MK

 

Round Four

Aylesbury Dynamos 0 Vs 0 Great Horwood (2-4 pens)

Wendover 2 Vs 2 Olney Town (5-4 pens)

 

Quarter Final

Wendover 0 Vs 4 Kintbury Rangers

 

Berks & Bucks Junior Cup R1

APBS Reserves 1 Vs 8 Willen 

Quainton 0 Vs 3 Olney Town Reserves

Bucks Cc Reseeves 4 Vs 3 Olney FC

Ludgershall 1 Vs 9 Wing Village

Rivets FC 4 Vs 2 Winslow Utd Res

Wingrave 3 Vs 1 Bedgrove Dynamos

Stoke Hammond 3 Vs 5 New Zealand

Haddenham Utd Res 0 Vs 1 Old Bradwell Utd Res

Aylesbury Dynamos Res 0 Vs 6 Newport Pagnall Reserves

Westbury 2 Vs 10 Elmhurst

AFC Santander 2  Vs 0 Bedgrove Utd 

Long Crendon Res 0 Vs 4 Oving

MK Gallacticos Res 6 Vs 0 AC Meadowcroft

Wendover Reserves 0 Vs 6 FC Mandeville

 

Berks & Bucks Junior Cup R2

New Zealand 9 Vs 0 FC Mandeville

Oving 2 Vs 0 Stoney Stratford

Wing FC 3 Vs 0 Bucks Cc 

Steeple Claydon 0 Vs 1 Elmhurst

Rivets FC 2 Vs 4 Buckingham Athletic Res

Old Bradwell Utd Res 3 Vs 3 Wingrave (5-6 pens)

 

Berks & Bucks Junior Cup R3

New Zealand 6 Vs 3 Risborough Rangers Res

Tattenhoe 4 Vs 4 Oving (11-12 pens) 

Newport Pagnall Res Vs Wingrave 

Scot FC 1 Vs 2 Elmhurst

 

Berks & Bucks Junior Cup R4

New Zealand 1 Vs 1 Elmhurst (4-3 pens) 

Newport Pagnall Res 0 Vs 6 Oving

 

Berks & Bucks Junior Cup Q/Final

Penn & Tylers Res 0 Vs 3 New Zealand

Berks & Bucks Junior Cup S/Final

New Zealand 3 Vs 2 Iver Heath Res

Berks & Bucks Junior Cup Final 8th April

Olney Town Res 1 Vs 2 New Zealand

 

John Fathers Oxon Shield

Round 2

Chequers 1 Vs 3 Tetsworth

Round 3

Tetsworth 8 Vs 4 FC Langford

Round 4

SInclair Utd 5 Vs 1 Tetsworth

 

Herts Junior Cup R2

Buntingford Wanderers A vs A Long Marston (Away win awarded)

Herts Junior Cup R3

Long Marston 4 Vs 2 Markyate PSV

Herts Junior Cup R4

Long Marston 0 Vs 2 Mill Lane

Bedfordshire Junior Cup 

Round 1

Shefferton and Campton 2 Vs 3 FC Spandits

Round 2

Christians in Arms 7 Vs 0 FC Spandits

-------------------------------------------

 

2015-16 County Cup Results

Berks & Bucks Intermediate Cup 1st Round 12-9-15

Marsh Gibbon 1 Vs 3 APBS.

Hale Leys 4 Vs 0 Long Crendon.

Haddenham Utd 5 Vs 1 Grendon Rangers.

Aylesbury Dynamos  3 Vs 0Hanslope.

Clean Slate 3 Vs 2 Elmhurst.

Loughton Manor 3 Vs 1 Walton Court W.

Stokenchurch 2 Vs 1Bucks CC.

Pond Park 1 Vs 2 AFC Spartans.

Risborough Rangers 6 Vs 1 Wendover

 

Second Round Draw 10th October 2015

Pitstone and Ivinghoe 3 Vs 2 Haddenham Utd

APBS 4 Vs 2 Wolverton Town

Aylesbury Dynamos 2 Vs 6 Olney Town

Third Round Draw 14th November 2015

APBS 5 Vs 1 Amersham Town

Fourth Round Draw 02 January 2016

APBS 4 Vs 4 Olney Town (2-4 pens)

-----------------------------------------------------------

Berks & Bucks Junior Cup 19-9-15

Wendover Res 0 Vs 3 New Bradwell St Peter Res.

Great Linford Res 1 Vs 3 Bucks CC Res.

Bedgrove Utd 1 Vs 9 New Zealand.

AC Meadowcroft 1 Vs 0 Aston Clinton Res.

Wingrave 5 Vs 1 Stoney Stratford Town Res.

Padbury Village 4 Vs 5 Oving.

Haddenham Utd Res 5 Vs 3 Brill Utd.

Wing 4 Vs 3 FC Mandeville.

Ludgershall 2 Vs 2 Steeple Claydon. (4-3 pens)

 

Second Round Draw 17th October 2015

Oving 3 Vs 2 Scot FC

Long Crendon Res 0 Vs 4 Aylesbury Dynamos Res

Wingrave 0 Vs 3 New Bradwell St Peter Res

Ludgershall Utd 1 Vs 1 City Colts FC (8-7 pens)

Olney 1 Vs 2 Quainton

Waddesdon 4 Vs 3 Bucks CC Res

New Zealand 6 Vs 0 AC Meadowcroft

Willen FC Vs Bedgrove Dynamos

St Johns Sports 1 Vs 3 Wing Village

Haddeham Utd Res 6 Vs 1 Wolverton Town Res

Pitstone and Ivinghoe A 3 Vs 1 Chandos Arms

Rivets Sports 1 Vs 5 Aylesbury FC Development

 

Third Round Draw 21st November 2015

Quainton 1 Vs 3 Mursley Utd Reserves

Aylesbury Dynamos Res 1 Vs 8 MK Gallacticos Reserves

Ludgershall Utd 0 Vs 3 Buckingham Athletic Reserves

Waddesdon 3 Vs 6 Risborough Rangers Reserves

Langley Galaxy 3 Vs 1 Oving 

New Zealand 5 Vs 2 Winslow Utd Reserves

Haddenham Utd Reserves 1 Vs 3 Willen FC

 

Fourth Round Draw 2nd January 2016

New Zealand  1 vs 0 Pitstone & Ivinghoe A

 

Oxon John Fathers Junior Shield

Testsworth 2 Vs 3 Bicester Town Colts

Great Milton 3 Vs 7 North Leigh A

 

Herts Junior Cup - Round 24th October

Ware Warriors 2 Vs 6 Long Marston

Buntingford Cougars 0 Vs 2 Tring Town AFC

Herts Junior Cup - Round 21st November

Long Marston 2 Vs 3 Oracle Components FC

London Colney Blues 4 Vs 1 Tring Town AFC

 

Bedfordshire Senior Cup Round 2 31-10-15

FC Spandits 5 Vs 1 Jedenastka

 

Bedfordshire Senior Cup Round 3 05-12-15

 

Sundon Park Rangers 3 Vs `FC Spandits

 

Bedfordshire Junior Cup Round 2 24-10-15

Sandy Res 1 Vs 6 FC Spandits Res

Bedfordshire Junior Cup Round 3 28-11-15

Wixams 3 Vs 0 FC Spandits Res

--------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

BBC Football News

Need to find a pitch?

map-link-image

ADL History

adl-history-image

ADL on FA Full Time

TheFA.comlogo

Top