The Aylesbury & District League

The home of local football in Aylesbury & surrounding areas.

Welcome to the Home of the Aylesbury & District Football League (ADL)

Here you can find out everything you need to know about Saturday Football in Aylesbury and the Surrounding Area.

From Contacts, Committee, Fixtures, Results and Tables to Latest News and ongoing adverts and developments

 

 

Cup Draws

2017-2018 Cup Results

All the Latest Cup Draws are now available in below.

 

Tom Sparkes League Cup Round 1

New Zealand Vs Bye

APBS 8 Vs 5 Great Milton AET

Ayletico 2 Vs 1 Bucks Blue

Bedgrove Dyn Res 0 Vs 3 Tetsworth Res

Long Marston Res 1 Vs 7 Wingrave Res

Bucks CC Res 0 Vs 6 Wingrave 1st

Waddesdon Vs Bedgrove Wanderers 

FC Bierton 1 Vs 3 FC Spandits 

Elmhurst HW Vs HW Wendover Res

Bedgrove Utd Res 0 Vs 2 Long Marston

Bucks CC Vs Aylesbury Raiders

Haddenham Utd 7 Vs 1 Ludgershall

Aylesbury Dynamos 3 Vs 1 Tetsworth

Bedgrove Dynamos Vs Oving

Bedgrove Utd Vs Rivets Res

Quainton 3 Vs 4 Wendover

 

Round Two

Wingrave Res 2 Vs 2 Tetsworth (5-4 Pens)

Waddesdon Vs APBS

Aylesbury Dynamos 3 Vs 2 Haddenham Utd 

Oving Vs Rivets Sports Res

Wendover Vs Bucks CC

Elmhurst Vs Wingrave

Long Marson HW Vs HW New Zealand

FC Spandits 4 Vs 6 Ayletico 

 

Dayla Thomas Field Shield Round 1

Oving 0 Vs 1 Bucks Blue                                            

New Zealand 3 Vs 4 Quainton

Bedgrove Wanderers Vs Ludgershall

BYE Vs Rivets Sports

Aylesbury Raiders Vs Ayletico

FC Bierton Vs Long Marston

Bucks CC 5 Vs 2 Wingrave

Bedgrove Dynamos 2 Vs 4 Tetsworth

Round 2

Aylesbury Dynamos Vs Rivets

Ayletico Vs Great Missenden

Ludgershall Vs Bucks Blue

AFC Amersham V Quainton

Long Marston Vs Elmhurst

Tetsworth Vs Bucks CC 

Prestwood Vs Bedgrove Utd

Haddenham Utd 4 Vs 2 APBS 

 

ADL Res Cup Round 1

Tetsworth Res 1 Vs 0 Ludgershall Res

Long Marston Res AW Vs AW Wingrave Res

Oving Res AW Vs AW Bedgrove Dynamos Res

Bucks CC Res HW Vs HW Bedgrove Utd Res

Wendover Res 3 Vs 5 Haddenham Utd Res

Round 2

Quainton Res Vs Haddenham Utd Res 

Wingrave Res  Vs Bucks CC Res

Bedgrove Dyn Res Vs Aylesbury Dynamos Res

Tetsworth Res Vs Rivets Sports Res

 

Sheffield Jackman Cup Round 1

Bedgrove Wanderers 5 Vs 1 Bedgrove Dynamos

BYE Vs Great Milton 

Long Marston Vs Bedgrove Utd

Ludgershall 0 Vs 4 Rivets Sports

St Johns 2 Vs 3 Bucks Blue

Tetsworth 4 Vs 0 Ayletico

Aylesbury Raiders 1 Vs 3 Oving

FC Spandits 7 Vs 0 FC Bierton

Round 2

Long Marston / Bedgrove Utd Vs Rivets

Great Milton Vs Bedgrove Wanderers 

FC Spandits Vs Bucks Blue

Oving Vs Tetsworth 

 

Marsworth Reserve Cup

Round 1 to be played Saturday 7 October 2017

a. Wingrave Reserves  4 v 1 Wendover Reserves

b. Quainton 8 v 0 Ludgershall Reserves

c. Aylesbury Dynamos Reserves 3  v 2 Tetsworth Reserves

d. Bye  Bedgrove United Reserves

 

Round 2 to be played Saturday 4 November 2017

e. Prestwood Reserves 3  v 3 Wingrave Res (4-5 pens)

f.  Long Marston Reserves  0 v 3 Quainton Res

g. Chinnor Reserves  4 v 5 Aylesbury Dynamos Res

h. Oving Reserves   2 v 3 Bedgrove United Reserves

 

Quarter Finals to be played Saturday 10 February 2018

i. Bucks CC Reserves   v Wingrave Res

j. Haddenham Reserves   v Quainton Res

k.Rivets Reserves    v Aylesbury Dynamos Res

l. Stewkley Reserves   v Bedgrove Utd Res

 

Semi Finals  to be played Saturday 7 April 2018

m. Winner Match  i.    v Winner Match j

n.  Winner Match k    v Winner Match l

 

Final – to be played Monday 23 April 2018

At Tring Athletic FC  k.o.  7.30 p.m.

Winner Match m    v Winner Match N

 

Marsworth Senior Cup

First Round to be played Saturday 30 September 2017

1. APBS  3  v 3 Bucks CC (4-3 pens)

2. Bucks Blue  1 v 2 Long Marston (AET)

3. Ludgershall  1 v 3 Rivets

4. Wingrave 3  v 1 Bedgrove United

5. Chinnor  4 v 1 Elmhurst

6. Prestwood  3 v 2 Aylesbury Raiders

7. Waddesdon 1 v 5 Haddenham

8. F C Bierton Bye

 

Second Round to be played Saturday 28 October 2017

9. APBS v Long Marston

10. Rivets  v Wingrave

11. Chinnor v Prestwood

12. Haddenham 10 v 1 FC Bierton

 

Quarter Finals to be played Saturday 17 February 2018

13. Aylesbury Dynamos  v Winner Match 9

14. Downley    v Winner Match 10

15. New Zealand   v Winner Match 11

16. Wendover   v Haddenham Utd

 

Semi Final to be played on Saturday 24 March 2018

17. Winner Match 13  v Winner Match 14

18. Winner Match 15  v Winner Match 16

 

Final to be played on Monday 9 April 2018

At Tring Athletic FC 7.30 p.m.

Winner match 17   v Winner Match 18

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

2016-2017 Cup Results

Tom Sparkes League Cup

Rivets Sports Res 7 Vs 3 Wingrave Res

FC Spandits 1 Vs 3 Quainton

Long Marston 3 Vs 0 Bedgrove Dynamos Res

FC Mandeville Res 3 Vs 4 Long Crendon Res

Ludgershall 0 Vs 1 Bedgrove Dynamos

Long Crendon 0 Vs 1 Bucks Cc

Rivets Sports 7 Vs 7 Wingrave (3-4 pens)

Wendover 4 Vs 1 Elmhurst

Tetsworth Reserves 0 Vs 3 FC Mandeville

Bucks Cc Res H Vs H Tetsworth (home win awarded)

Bedgrove Utd Res 3 vs 4 Aylesbury Dyn Res

Bedgrove Utd 0 Vs 7 New Zealand

Aylesbury Dynamos 10 Vs 1 APBS Res

Wendover Res 3 Vs 5 Long Marston Res

Haddenham Utd Vs BYE

APBS Vs Bye

 

Round Two

Bucks CC 1 Vs 5 Aylesbury Dynamos

Bucks CC Res 2 V 3 Long Crendon Res

Wendover 2 Vs 4 Haddenham Utd

Wendover Res 5 Vs 1 Aylesbury Dynamos Res

Wingrave 1 Vs 3 APBS 

FC Mandeville 4 Vs 3 Bedgrove Dynamos

Long Marston 3 Vs 0 Quainton

New Zealand 10 Vs 1 Rivets Sports Reserves

 

Quarter Final

New Zealand 5  Vs 3 APBS

Wendover Res 1 Vs 2 Long Crendon Res

Aylesbury Dynamos 4 Vs 2 FC Mandeville

Haddenham Utd 3 Vs 0 Long Marston

Semi Final

Aylesbury Dynamos 6 Vs 0 Long Crendon Res

New Zealand 6 Vs 1 Haddenham Utd

Final

Aylesbury Dynamos 5 Vs 2 New Zealand  

 

Sheffield Jackman Cup

Tetsworth 4 Vs 2 Ludgershall

Great Milton 1 Vs 11 Wingrave

Bucks Cc 4 Vs 0 AC Meadowcroft

Stone Utd 3 Vs 4 Bedgrove Dynamos

Rivets Sports 4 Vs 5 FC Spandits

Oving Vs BYE

Quainton Vs BYE

Bedgrove Utd Vs BYE

Quarter Final

Tetsworth 0 Vs 6 Quainton

Wingrave 5 Vs 1 FC Spandits

Oving 2 Vs 7 Bucks Cc

Bedgrove Utd 3 Vs 2 Bedgrove Dynamos

Semi Final

Bedgrove Utd 4 Vs 2 Wingrave 

Bucks CC 1 Vs 1 Quainton (3-2 pens)

Final 3rd April

Bucks CC 4 Vs 1 Bedgrove Utd

 

ADL Reserve Cup R1

Bedgrove Dynamos Res 2 Vs 3 Quainton Res

Oving Res 3 Vs 2 Bedgrove Utd Res

Rivets Sports Res 6 Vs 2 Tetsworth Res

Wendover Res 2 Vs 4 Wingrave Res

FC Mandeville Res 4 Vs 3 APBS Res

Bucks CC Res 1 Vs 3 Long Crendon Res

Long Marston Res 2 Vs 3 Haddenham Utd Res

Aylesbury Dynamos Res 5 Vs 3 Ludgershall Res

 

ADL Reserve Cup Q/Finals

Aylesbury Dynamos Res 5 Vs 1 Haddenham Utd Res

Oving Res 3 Vs 4 Quainton Res

Wingrave Res 1 Vs 6 Rivets Sports 

FC Mandeville Res 6 Vs 3 Long Crendon Res

Semi Final

Aylesbury Dyn Res 0 Vs 2 Quainton Res

FC Mandeville Res 3 Vs 2 Rivets Sports Res

Final 27th March 

Quainton Res 1 Vs 2 FC Mandeville Res

 

Dayla Sponsored Thomas Field Shield

Preliminary Round:

FC Spandits 4 Vs 2 Tetsworth

Bedgrove Dynamos 0 Vs 3 AFC Amersham

Oving 1 Vs 3 Bedgrove Utd

Round 1:

Pond Park Rangers 2 Vs 5 Bedgrove Utd

Great Missenden 3 Vs 2 Wendover

Prestwood 3 Vs 2 FC Mandeville

Elmhurst 4 Vs 1 New Zealand

Aylesbury Dynamos 2 Vs 2 Long Marston (5-3 pens) 

FC Spandits 1 Vs 12 Haddenham Utd

Long Crendon 4 Vs 1 Ludgershall 

AFC Amersham 4 Vs 0 APBS

Round 2

Haddenham Utd 5 Vs 1 Bedgrove Utd

Great Missenden 4 Vs 2 Long Crendon

Prestwood 0 Vs 1 Elmhurst

Aylesbury Dynamos 6 Vs 1 Amersham AFC 

Semi Finals 

Great Missenden 2 Vs 0 Aylesbury Dynamos

Haddenham Utd AW Vs AW Elmhurst

Final 14th April

Great Missenden 3 Vs 0 Elmhurst

 

Marsworth Senior Cup

Round 1:

Aylesbury Dynamos 9 Vs 1 Quainton

Long Marston 5 Vs 2 Wingrave

Bedgrove Utd 3 Vs 2 Chinnor

Long Crendon 3 Vs 2 FC Mandeville

Round 2:

Bucks Cc 1 Vs 5 Aylesbury Dynamos 

Rivets Sports 0 Vs 5 Long Marston 

New Zealand 7 Vs 0 Bedgrove Utd 

Elmhurst 1 Vs 0 Long Crendon 

Quarter Final:

APBS 1 Vs 6 Aylesbury Dynamos 

Downley Albion 2 Vs 1 Long Marston 

Ludgershall 2 Vs 3 New Zealand 

Wendover 5 Vs 2 Elmhurst 

Semi Final:

Aylesbury Dynamos 1 Vs 2 Downley Albion 

New Zealand 1 Vs 0 Wendover 

Final: 10th April

New Zealand 2 Vs 2 Downley Albion (5-4 pens)

 

Marsworth Reserve Cup 

Round 1:

Wingrave Res 2 Vs 1 Long Crendon Res

Bedgrove Utd Res 3 Vs 1 Ludgershall Res

Quainton Res 2 Vs 4 Wendover Res

FC Mandeville Res Vs BYE

Round 2:

Stewkley Res 1 Vs 0 Wingrave Res 

APBS Res 1 Vs 2 Bedgrove Utd Res

Oving Res 0 Vs 5 FC Mandeville Res

Haddenham Utd Res 3 Vs 0 Wendover Res 

Quarter Final:

Aylesbury Dynamos Res 3 Vs 3 Stewkey Res (0-3 pens)

Bucks Cc Res 2 Vs 4 Bedgrove Utd Res

Long Marston Res 0 Vs 3 Haddenham Utd Res  

Rivets Res 3 Vs 2 FC Mandeville Res

Semi Final

Stewkey Res 0 Vs 2 Bucks CC Res

Haddenham Utd Res 2 Vs 5 Rivets Res (AET)

Final

Bucks CC Res 0 Vs 5 Rivets Sports Res

 

Oving Village Cup

Preliminary Round

Stewkley 3 Vs 2 Long Marston

Quarter Final

Wing 2 Vs Haddenham 3

Wendover 3 Vs 2 Quainton

Wingrave 3 Vs 1 Stewkley

Long Crendon 1 Vs 2 Oving

Semi Final

Wendover HW Vs HW Haddenham (Home win)

Wingrave 3 Vs 1 Oving

Final 17th

Wendover 3 Vs 1 Wingrave 

----------------------------------------------------------------------------------

2015-16 Tom Sparks ADL League Cup Preliminary Round

Ludgershall 2 vs 3 Great Milton

Rivets Res 4 Vs 1 Bedgrove Dynamos Res

Round One

Great Milton 3 Vs 2 FC Spandits 

APBS  12 Vs 1 Rivet Sports Res

Aylesbury Dynamos 0 Vs 3 Haddenham Utd

FC Mandeville Res 6 Vs 3 Bedgrove Utd

FC Mandeville 5 Vs 2 FC Spandits Res

St Johns Sports 2 Vs 0 Tring Town AFC

Bedgrove Dynamos 1 Vs 4 Waddesdon

Wingrave Res 5 Vs 4 Chandos Arms

New Zealand 3 Vs 1 Quainton

Walton Court Wanderers 5 Vs 2 Bucks CC Reserves

Long Marston 3 Vs 1 Long Crendon

Bucks CC 3 Vs 2 Wendover Res

Long Crendon Res 0 Vs 1 Wingrave

Elmhurst 1 Vs 3 Rivets Sports

Haddenham Utd Reserves 6 Vs 0 Long Marston Res

Wendover 3 Vs 4 Oving

Round Two

FC Mandeville 10 Vs 0 Great Milton  

APBS  9 Vs 1 Wingrave Reserves

New Zealand 2 Vs 3 St Johns

Oving 3 Vs 4 Haddenham Utd Res

Waddesdon 2 Vs 4 Wingrave

Walton Court Wanderers 0 Vs 8 Haddenham Utd 

Long Marston 4 Vs 0 FC Mandeville Reserves

Rivets 1 Vs 6 Bucks CC

Quarter Final 

FC Mandeville 0 Vs 2 Haddenham Utd

Long Marston 1 Vs 3 APBS

Bucks CC 3 Vs 1 Wingrave

St Johns Sports 4 Vs 2 Oving  

Semi Final 16th April

Haddenham Utd 5 Vs 0 St Johns Sports

Bucks CC 0 Vs 3 APBS

 

Final 28th April

Haddenham Utd 2 Vs 0 APBS

 

2015-16 ADL Reserve Cup First Round

Rivets Res 3 Vs 1 Waddesdon Res

Long Marston Res H Vs H Spandits Res

Tring Town AFC Res 2 Vs 1 Oving Res

Quainton Res 1 Vs 5 FC Mandeville Res

Ludgershall Res 3 Vs 6 Wingrave Res

Bedgrove Dyn Res 3 Vs 4 Wendover Res

Long Crendon Res 0 Vs 2 Aylesbury Dynamos Res

Bucks CC Res 1 Vs 3 Haddenham Utd Res

Quarter Final

Wingrave Reserves 3 Vs 1 Long Marston Reserves

Tring Town AFC Res 1 Vs 6 Haddenham Utd Reserves

FC Mandeville Res 5 Vs 1 Wendover Reserves

Aylesbury Dynamos Res 2 Vs 3 Rivets Sports Reserves

Semi Final

Rivets Sports Reserves 1 Vs 0 Wingrave Reserves

FC Mandeville Reserves 1 Vs 4 Haddenham Utd Reserves

 

Final 4th April

Rivets Sports Reserves 4 Vs 0 Haddenham Utd Reserves

 

2015-16 Dayla Thomas Field Shield Round 1

Walton Court Wanderers H Vs H Tetsworth

APBS 3 Vs 0 Wendover

Aylesbury Dynamos 3 Vs 1 Long Marston

Waddesdon 1 Vs 2 New Zealand

Second Round

Walton CW 3 Vs 2 Quainton

APBS 10 Vs 1 Bedgrove Dynamos

Ayles Dyn 2 Vs 7 St Johns Sports

New Zealand 1 Vs 4 FC Spandits

FC Mandeville H Vs H FC Thame

Bucks CC 3 Vs 2 Tring Town AFC

Elmhurst 1 Vs 3 Haddenham Utd

Great Missenden 4 Vs 3 Prestwood

Quarter Finals

Haddenham Utd 2 Vs 0 Walton Court Wanderers

Great Missenden 3 Vs 2 FC Mandeville

Bucks CC 2 Vs 2 St Johns (Away on pens)

FC Spandits 2 Vs 5 APBS

Semi Finals 12th March

Haddenham Utd 1 Vs 1 Great Missenden (2-4 pens)

St Johns 3 Vs 2 APBS

Final Good Friday 25th March

St Johns Sports 4 Vs 3 Great Missenden 

 

2015-16 Sheffield Jackman Cup Round One

Tetsworth 4 Vs 3 Chandos Arms

Round Two

Tetsworth 3 Vs  6 FC Spandits

Waddesdon 1 Vs 0 Bedgrove Dynamos

New Zealand 5 Vs 2 Great Milton

Wingrave 3 Vs 1 Ludgershall

Tring Town AFC 1 Vs 0 St Johns Sports

Bedgrove Utd 1 Vs 5 Long Crendon

Quainton 14 Vs 1 AC Meadowcroft

Rivets Sports 0 Vs 0 Oving (away win on pens)

Quarter Finals 

FC Spandits 1 Vs 3 New Zealand

Tring Town AFC 1 Vs 2 Oving

Waddesdon 3 Vs 4 Quainton 

Wingrave 2 Vs 7 Long Crendon

Semi Finals 

Quainton 1 Vs 4 New Zealand

Oving 1 Vs 3 Long Crendon

 

Final 3rd May

New Zealand 1 Vs 4 Long Crendon

 

2015-16 Marsworth Reserve Cup First Round to be played Saturday October 31st 2015

A. Chinnor A v A Stewkley (AWAY WIN)

Second Round to be played Saturday January 30th  2016

B. Stewkley 2 v  4 Wendover

C. Aylesbury Dynamos 2 v  1 Tring Town AFC

D. Ludgershall 1 v  6 Wingrave

E. Grendon Rangers A v A Oving (AWAY WIN)

Quarter Finals  To be played Saturday February 20th  2016

F. Bucks CC 2 v 1 Wendover

G. FC Mandeville 2 v 6 Aylesbury Dynamos

H. Long Marston 4 v 1 Wingrave

I.  Rivets 4 v 2 Oving

Semi Finals  to be played on Saturday  April  2nd 2016

J. Bucks CC Res 3 v 1 Aylesbury Dynamos Rese

K. Long Marston Res 1 v 3 Rivets Reserves

Final  

L. Bucks CC Reserves 4 v 3 Rivets Sports Reserves 

 

2015-16 Marsworth Senior Cup 1st Round  to be played October 31st  2015

1.  Ludgershall 2  v 0 Chinnor

2.  FC Titans 0 v 4 Long Marston

Quarter Finals  To be played Saturday January 30th 2016

3. Bucks CC 2  v 3 Ludgershall

4. Wendover 10 v 2 Long Marston

5. Downley 4 v 3 Rivets FC

6. Walton Court  1 v 2 APBS

Semi Finals  to be played on Saturday April  9th 2016

7. Wendover 1 v 3 Ludgershall

8. Downley Albion 1 v 4 APBS

Final  

Wendover 0  v 6 APBS 

 

BBC Football News

Need to find a pitch?

map-link-image

ADL History

adl-history-image

ADL on FA Full Time

TheFA.comlogo

Top