The Aylesbury & District League

The home of local football in Aylesbury & surrounding areas.

Welcome to the Home of the Aylesbury & District Football League (ADL)

Here you can find out everything you need to know about Saturday Football in Aylesbury and the Surrounding Area.

From Contacts, Committee, Fixtures, Results and Tables to Latest News and ongoing adverts and developments

 

 

Sepember 17-18 Fixtures

Welcome to the 2017-18 Fixtures and Results Page

2nd September 1430 KO

Premier Division

New Zealand 3 v 4 Aylesbury Dynamos First
Quainton First 2 v 4 Haddenham United First
Wendover First 4 v 2 Bucks CC First
Wingrave (Saturday) First 2 v 3 APBS FC First

Division One  

Ayletico First 4 v 1 Bedgrove Dynamos First
Long Marston First 2 v 0 Ludgershall United First
Oving First 8 v 1 Bucks Blue First

Division Two  

Aylesbury Dynamos Reserves 1 v 2 FC Spandits First
Bedgrove Wanderers First 5 v 0 Haddenham United Reserves
Bucks CC Reserves 1 v 4 Bedgrove United Reserves
Rivets FC Reserves 1 v 4 FC Bierton First

Division Three 

Aylesbury Raiders First 10 v 1 Long Marston Reserves
Bedgrove Dynamos Reserves H v H Oving Reserves
Great Milton First 2 v 2 Wingrave (Saturday) Reserves
Ludgershall United Reserves 0 v 7 Tetsworth Reserves
St Johns FC Saturday 4 v 1 Quainton Reserves

9th September 1430 KO

Berks and Bucks Intermediate Cup

Bucks Blue First 0 v 1 Aston Clinton Res
Bucks CC First 3 V 2 Prestwood
Elmhurst First 2 v 1 Long Crendon
Gold Hill 1 v 5 Ludgershall United First
Quainton First 1 v 6 Hazlemere Sports
Rivets FC First 1 v 2 Ayletico First
Wendover First 0 v 2 Aylesbury Dynamos First
Wingrave (Saturday) First 1 v 4 Haddenham United First
  
ADL League Cup  KO 2.00pm

FC Bierton First 1 v 3 FC Spandits First
  
Premier Division  KO 2.30pm

New Zealand FC First 5 v 4 APBS FC First
  
Division One  
Bedgrove United 2 v 1 Bedgrove Dynamos
Long Marston First 4 v 4 Tetsworth First
  
Division Two  

Aylesbury Dynamos Reserves 5 v 1 Bedgrove United Reserves
Haddenham United Reserves 1 v 0 Bucks CC Reserves
Waddesdon First 3 v 2 Wendover Reserves
 
Division Three  

Great Milton First 4 v 0 Quainton Reserves
Ludgershall United Reserves 0 v 5 Aylesbury Raiders First
St Johns FC Saturday 15 v 1 Long Marston Reserves

 

16th September

B&B Int Cup - Round 1  KO 2.30pm

Oving First 1 v 3 FC Leisure
  
ADL League Cup - Round 1  KO 2.00pm

APBS FC First 8 v 5 Great Milton First (AET) 
Aylesbury Dynamos First 3 v 1 Tetsworth First
Ayletico First 2 v 1 Bucks Blue First
Bedgrove United Reserves 0 v 2 Long Marston First
Bucks CC Reserves 0 v 6 Wingrave (Saturday) First
Elmhurst First H v H Wendover Reserves
Long Marston Reserves 1 v 7 Wingrave (Saturday) Reserves
Quainton First 3 v 4 Wendover First
  
Premier Division  KO 2.30pm

New Zealand FC (Aylesbury) 3 First v 3 Bucks CC First
  
Division One 

Rivets FC First 6 v 3 Bedgrove United First

Bedgrove Dynamos 1 Vs 5 Ludgershall

Division Two  

Bedgrove Wanderers First 2 v 0 FC Bierton First
FC Spandits First 4 v 1 Rivets FC Reserves
Waddesdon First 3 v 2 Haddenham United Reserves
  
Division Three

Ludgershall United Reserves 6 v 1 Oving Reserves
Tetsworth Reserves 3 v 1 St Johns FC Saturday

 

23rd September

B&B Junior Cup - Round 1  KO 3pm

Aylesbury Dynamos Res 8 Vs 1 Marsh Gibbon Res

Aylesbury Raiders 6 Vs 1 Oving Res

Bedgrove Wanderers 2 Vs 1 Bedgrove Dynamos Res

Rivets Sports Res 3 Vs 4 Wingrave Res

Bedgrove Utd Res 4 Vs 3 Lane End

Hambleden 2 Vs 1 Bucks Cc Res

Wendover Res 0 Vs 3 FC Tradesmen

Long Crendon Res 1 Vs 4 Haddenham Utd Res

Beds Junior Cup

FC Spandits 4 Vs 1 White Eagle

Marsworth Senior Cup

APBS 3 Vs 3 Bucks CC (HW Pens 4-2)

Dayla Thomas Field Shield

New Zealand 3 Vs 4 Quainton

Bedgrove Dynamos 2 Vs 4 Tetsworth

Tom Sparkes League Cup

Haddenham Utd 7 Vs 1 Ludgershall

Premier Division  KO 2.30pm

Elmhurst 1 Vs 4 Aylesbury Dynamos

Wingrave 2 Vs 5 Wendover
  
Division One 

Long Marston 3 Vs 0 Bucks Blue

Ayletico 3 Vs 5 Rivets Sports

Oving 5 Vs 2 Bedgrove Utd

Division Two  

FC Bierton 2 Vs 2 Waddesdon
  
Division Three

Ludgershall United Reserves 2 Vs 6 St Johnss

Quainton Res 3 Vs 0 Long Marston Res

Tetsworth Res 5 Vs 1 Great Milton

 

30th September

Marsworth Senior Cup

Bucks Blue 1 Vs 2 Long Marston AET

Chinnor 4 Vs 1 Elmhurst

Ludgershall 1 Vs 3 Rivets Sports

Prestwood 3 Vs 2 Aylesbury Raiders

Waddesdon 1 Vs 5 Haddenham Utd

Wingrave 3 Vs 1 Bedgrove Utd



Oving Village Cup

Twyford 2 Vs 1 Quaintin

 

Premier Division  KO 2.30pm

Aylesbury Dynamos 2 Vs 1 Bucks Cc

Wendover 1 Vs 4 New Zealand

  
Division One 

Tetsworth 4 Vs 0 Ayletico

Division Two  

FC Bierton 4 Vs 3 Bedgrove Wanderers

Haddenham Utd Res 0 Vs 1 Wendover Res

Rivets Sports Res 2 Vs 3 Aylesbury Dynamos Res
  
Division Three

Great Milton 9 Vs 0 Ludgershall United Reserves

Quainton Res 2 Vs 2 Tetsworth Res

St Johns 1 Vs 2 Wingrave Res 

 

 

BBC Football News

Need to find a pitch?

map-link-image

ADL History

adl-history-image

ADL on FA Full Time

TheFA.comlogo

Top