The Aylesbury & District League

The home of local football in Aylesbury & surrounding areas.

Welcome to the Home of the Aylesbury & District Football League (ADL)

Here you can find out everything you need to know about Saturday Football in Aylesbury and the Surrounding Area.

From Contacts, Committee, Fixtures, Results and Tables to Latest News and ongoing adverts and developments

 

 

September 2018-19 Fixtures

Saturday September 1st 2018          
Premier Division       KO 2.30pm  
Bedgrove Dynamos  1 v  0 APBS  
FC Thame  4 v  3 Long Marston  
Prestwood  0 v  3 Tetsworth  
Quainton  2 v  5 Rivets Sports  
Wendover  3 v  3 Wingrave  
           
Division One       KO 2.30pm  
Aylesbury Dynamos  3 v  5 AW  
Bucks Blue  1 v  4 Ayletico  
Oving  1 v  3 FC Spandits  
Rivets Sports Res  2 v  2 FC Bierton  
Waddesdon  5 v  2 Stoke Mandeville  
           
Division Two       KO 2.30pm  
Aylesbury Raiders  4 v  2 Bedgrove Dynamos Res  
Bedgrove United Res  0 v  1 Quainton Res  
Fairford Leys  AW v  AW Haddenham  
Long Marston Res  2 v  3 Thame FC Res  
St Johns  1 v  3 Stone United  
           
           
Saturday 8th September 2018          
Presidents League Cup       Prelim Round - KO 2.00pm  
Bedgrove Dynamos Res  2 v  3  Tetsworth Res  
Thame FC Res  3 v  2  Fairford Leys  
Presidents League Cup   -   Round One - KO 2.00pm  
Elmhurst  8 v  2 Oving  
Long Marston  1 v  2 Ludgershall  
Prestwood  6 v  2  Aylesbury Raiders  
Stoke Mandeville  3 v  1  Rivets Sports Res  
Wingrave  3 v  2  Bedgrove Dynamos  
Dayla Thomas Field Shield       Round One - KO 2.00pm  
Bucks Blue  3  v  10 Quainton  
           
Premier Division       KO 2.30pm  
Rivets Sports  0 v  5 Thame FC  
Wendover  3 v  2 Tetsworth  
Division One       KO 2.30pm  
Ayletico  10 v  1 Wendover Res  
AW  0 v  2  Bedgrove United  
FC Spandits  2 v  6  Aylesbury Dynamos  
Division Two       KO 2.30pm  
Haddenham  0 v  3 Wingrave Res  
Ludgershall Res  2 v  4 Stone United  
St Johns  4 v  1 Long Marston Res  
           
           
           
Saturday 15th September 2018          
Berks & Bucks Intermediate Cup   -   Round One - KO 3.00pm  
Elmhurst  3 v  2  Rivets Sports  
Ludgershall  1 v  7 Bletchley Park Mens  
Wendover  2 v  2 Olney    (5-4 pens)  
Wingrave  1 v  0  Quainton  
Field Shield       Round One - KO 2.00pm  
Thame FC  5 v  0  Tetsworth  
Premier Division       KO 2.30pm  
APBS  3 v  0 Prestwood  
Bedgrove Dynamos  4 v  2  Long Marston  
Division One       KO 2.30pm  
Aylesbury Dynamos  1  v  1  Bucks Blue  
Bedgrove United  3 v  0 FC Spandits  
FC Bierton  6 v  3  AW  
Oving  1 v  0 Stoke Mandeville  
Rivets Sports Res  2 v  2  Wendover Res  
           
Division Two       KO 2.30pm  
Aylesbury Raiders  1 v  0  Wingrave Res  
Fairford Leys  1 v  7 Bedgrove United Res  
Long Marston Res  3 v  1  Bedgrove Dynamos Res  
Quainton Res  P v  P St Johns  
Stone United  8 v  1 Ludgershall Res  
Tetsworth Res  3 v  3 Thame FC Res  
           
           
Saturday 22nd September 2018          
Berks & Bucks Junior Cup       Round One - KO 3.00pm  
Aylesbury Dynamos   0 v  7 Ayletico  
AW   2 v  3 Aylesbury Raiders  
Bedgrove Dynamos Res   1 v  6 Steeple Claydon  
Buckingham United Res   4 v  2 Wendover Res  
Chalfont Wasps  HW v  HW Bedgrove United Res  
Stone United   0 v   1 Oving  
Waddesdon   5  v   2 FC Bierton  
Wingrave Res   0 v   2 Brill United  
Premier Division       KO 2.30pm  
APBS   4 v   1 Wingrave  
Elmhurst   4 v   2 Prestwood  
Quainton   1 v   4 Thame FC  
Tetsworth  10 v   0 Long Marston  
Wendover   1 v   3 Rivets Sports  
Division One       KO 2.30pm  
FC Spandits   2 v   2 Ludgershall  
Rivets Sports Res   1 v   10 Bedgrove United  
Stoke Mandeville   3 v   3 Bucks Blue  
Division Two       KO 2.30pm  
Haddenham   2 v   0 St Johns  
Long Marston Res   0 v   3 Ludgershall Res  
Thame FC Res   4 v   5 Quainton Res  
Fairford Leys   0 v   2 Tetsworth Res  
           
Saturday 29th September          
Presidents League Cup       Preliminary Round  
Bedgrove Utd Res  2 v  3  Stone Utd  
Presidents League Cup       Round 1  
Long Marston Res  0 v  12  Thame FC  
Waddesdon  1 v  3  APBS  
Presidents League Cup       Round 2  
Wendover  3 v  2   Bedgrove Utd (AET)  
Dayla Thomas Field Shield       Round 1  
Great Missenden  3 v  1  Long Marston  
Dayla Thomas Field Shield       Round 2  
AW FC  HW v  HW Prestwood  
Premier Division          
Quainton  3 v  1 Elmhurst  
Rivets Sports  4  v  3 Tetsworth  
Division One          
Ayletico  3 v  1  Oving  
Bucks Blue  4 v  3 FC Spandits  
FC Bierton  3 v  0 Aylesbury Dynamos  
Ludgershall  1 v  4 Wendover Res  
Stoke Mandeville  5 v  5 Rivets Sports Res  
Division Two          
Haddenham Utd  0 v  0  Quainton Res  
St Johns  1 v  0 Fairford Leys  
Thame FC Res  2 v  1  Ludgershall Res  
Tetsworth Res  3 v  3 Wingrave Res  
           

 

BBC Football News

Need to find a pitch?

map-link-image

ADL History

adl-history-image

ADL on FA Full Time

Top